30 12 2010

Yaratıcılığınızı Arttırın: 7 Harikulade Psikolojik Teknik

 

 

Yapbozun son parçasını mı arıyorsunuz? Araştırmalarla kanıtlanmış bu 7 yaratıcılık arttırma tekniklerini deneyin.

Yeterli zaman, özgürlük, otonomi, iyi bir deneyim, örnek alınacak bir rol model ve motivasyon olduğu zaman aslında herkes yaratıcıdır.Ama bazen en yaratıcı insan bile sıkılabilir, dönüp dolaşıp aynı şeyleri yapmaya başlayabilir veya çıkmazlara girebilir. İşte bunları aşmak için araştırmaların bulduğu 7 yöntem:1. Psikolojik mesafe koyma: İnsanlar içinden çıkılamayan durumlarda genelde fiziksel bir şekilde işten uzaklaşarak ara verilmesi gerektiğini önerirler, ama aslında psikolojik mesafe de başlı başına yeterlidir.Bir araştırmada bir görevi uzağındaymış gibi düşünmeye yönelik önceden uyarılmış katılımcılar, görevi yakınındaymış gibi düşünmeye yönelik uyarılmış katılımcılara kıyasla iki kat daha fazla içgörü ve sezgi ile ilgili problemler çözebildiler.


İçgörü: Yaratıcı olmanız gereken görevi kendinizden uzakta ve sizden bağımsız bir şekilde hayal etmeye çalışın. Daha ileri seviyede düşünebilmenizi sağlayacaktır.2. Zamanı ileri sarma: Psikolojik mesafe gibi, kronolojik mesafe de yaratıcılığı arttırabilir.

Forster ve ekibi (2004) katılımcılardan bir sene sonra hayatlarının nasıl olacağını düşünmelerini istedi. Hayatlarının yarın nasıl olacağını düşünmeleri istenen katılımcılara göre, hayatlarının bir sene sonra nasıl olacağını düşünen katılımcıların içgörüleri arttı ve problemlere daha yaratıcı çözümler bulabilmeye başladılar.İçgörü: Kendinizi daha ileri bir zamana yöneltin; yaratıcı olmanız gereken görevi bir, on veya yüz yıl sonrasından görmeye çalışın.3. Absürd düşünme: Zihnimiz çaresizce deneyimlerimizden anlamlar çıkarır. Yaşanan deneyimler ne kadar absürd ise, anlam çıkarmak da o kadar zordur.

Bir araştırmada (Proulx, 2009) katılımcılar şekil tanıma testinden önce Franz Kafka’nın absürd bir kısa hikayesini okudular. Kontrol grubuna kıyasla bu kısa hikayeyi okuyanların gizli şekilleri tanımak için çok daha gelişmiş bir bilinçaltı becerisi gösterdikleri ortaya çıktı.


İçgörü: Alice Harikalar Diyarında, Kafka – Dönüşüm ve bunlar gibi absürd başyapıtları okuyun. Absürdlük bir “anlamı tehdit eden” bir şeydir ve yaratıcılığı arttırır.4. Kötü ruh halinden faydalanma: Pozitif ruh hali problem çözme ve esnek düşünme becerilerini geliştirir, ve genelde yaratıcılığa yardım ettiği düşünülür. Ama negatif ruh hali de yaratıcılığı arttırma gücüne sahiptir.

161 çalışanın katıldığı bir araştırmada hem pozitif hem de negatif duyguların şiddetli olduğu zamanlarda yaratıcılığın arttığı ortaya çıktı (George & Zhou, 2007). Görünüşe göre insanlar, yaşadıkları dramı iş yaşamlarında bir avantaj haline getirebiliyorlar.İçgörü: Negatif ruh hali yaratıcılığı öldürüyor gibi görünebilir ama ondan faydalanmanın yollarını bulun, olacaklara şaşıracaksınız.5. Karşıtları birleştirmek: Nobel Ödülü alan fizyoloji, kimya, tıp ve fizik alanlarında 22 kişi ve Pulitzer Ödülü alan yazar ve artistler ile yapılan röportajlarda, bu kişilerin yaratıcılıklarının işleyişi ile ilgili ilginç benzerlikler ortaya çıktı (Rothenberg, 1996).Çok yüzlü Romen Tanrı Janus’un ardından “Janusian düşünce” adı verilen bu düşünce tarzı, aynı anda birçok zıttu düşünebilme becerisini içeriyor. Yaratıcı düşünceler aslında birbirlerine çok yakındırlar, fakat bu ortaya çıkan üründe, teoride veya bir sanat eserinde belli olmaz.İçgörü: İmkansız zıtlar, saçma kombinasyonlar yaratmaya çalışın.6. Direnmek: İnsanlar yaratıcı olmaya çalıştıkları zaman genellikle çok az direnç gösterir ve varolan düşüncelerin ötesine geçemezler (Ward, 1994). Aynı temanın farklı varyasyonları olmasını dert etmiyorsanız bu bir problem değildir.Yenilikçi bir şeyler istiyorsanız, fikirlerinizi varolan düşünceler üzerine kurmama çabası da kısıtlayıcı olabilir. Ama ne kadar çok direnç varsa, o kadar yaratıcı çözümler ortaya çıkar.İçgörü: Az direnç gösterilen yollarda insanlar bir aşağı bir yukarı yürür durur. Yoldan çıkmaya çalışın.7. Kavramları Değiştirme: İnsanlar genelde daha soruyu anlamadan hemen cevaplara atlamaya çalışırlar. Araştırmalar gösteriyor ki problemin kavramlarını değiştirmek çok faydalıdır.Mumford ve ekibi (1994) araştırmalarında katılımcıların problemi çözmeye başlamadan önce farklı şekilde yeniden tasarlamaları istendiğinde, daha yüksek kaliteli fikirler ortaya çıkardıklarını buldular. Benzer bir şekilde, artistlerle yapılan bir çalışmada problemi yeniden şekillendirmeyi keşfetmeye odaklananların çok daha iyi sanat eserleri ortaya çıkardıkları bulunmuştu (Csikszentmihalyi & Getzels, 1971).İçgörü: Bir an için çözümü unutun, probleme konsantre olun. Acaba doğru soruyu mu soruyorsunuz?

Günlük YaratıcılıkNobel ödülü alanlar ve artistlerle ilgili söylenenlerin yanında, bu metodların hepsi günlük hayata adapte edilebilir.

Zıtları birleştirmek, direnmek, absürdlük ve diğerleri size kolayca bir insana ne hediye alacağınıza, yeni kariyer hedeflerine veya haftasonu ne yapacağınıza bile karar vermenizde yardımcı olabilir. “Serbest” yaratıcılık da en az “Görev” için yapılan yaratıcılık kadar önemlidir.

ALINTI

0
0
0
Yorum Yaz