26 12 2010

YALNIZCA BUGÜN İÇİN

 

1. Yalnızca bugün için mutlu olacağım. Bu, Abraham Lincoln’ün sözlerinin doğru olduğunu gösteriyor: “İnsanlar, olmak istedikleri kadar mutlu olurlar.” Mutluluk insanın içindedir; dış etkenler tarafından belirlenmez.


2. Yalnızca bugün için her şeyi kendi isteklerime uydurmaya çalışmayacak, ben olanlara uymaya çalışacağım. Ailemi, işimi, talihimi oldukları için kabul edeceğim ve bunlara uyum sağlamaya çalışacağım.


3. Yalnızca bugün için vücuduma iyi bakacağım. Egzersiz yapacağım. Vücuduma dikkat edeceğim, onu besleyecek ve önemseyeceğim. Böylece onun isteklerime karşılık verebilecek kusursuz bir makine olmasını sağlayacağım.


4. Yalnızca bugün için zihnimi güçlendireceğim. Yararlı bir şey öğreneceğim. Zihnimi boş tutmayacağım. İlgi, çaba, düşünce ve konsantrasyon gerektiren bir şey okuyacağım.


5. Yalnızca bugün için ruhuma üç alıştırma yaptıracağım. Birine iyilik yapacağım ve bunu kimseye söylemeyeceğim. William James’in söylediği gibi, yalnızca ruhuma alıştırma yaptırmak için, yapmak istemediğim en az iki şey yapacağım.


6. Yalnızca bugün için hoş biri olacağım. Olabildiğince iyi görüneceğim, güzel giyineceğim, alçak sesle konuşacağım, kibar davranacağım, bol bol övgü yağdıracağım, pek fazla eleştiri yapmayacağım, her şeyde bir kusur bulmayacağım, insanları düzeltmeye ya da yönlendirmeye çalışmayacağım.


7. Yalnızca bugün için yalnızca bugünü yaşayacağım. Hayatın sorunlarını bir bütün olarak ele almayacağım.


8. Yalnızca bugün için bir program yapacağım. Her saat için yapmayı düşündüğüm şeyleri yazacağım. Bunu tam olarak uygulayamayabilirim, ama yine de bir program yapacağım. Bu iki şeyi ortadan kaldıracak; aceleyi ve kararsızlığı.


9. Yalnızca bugün için kendime sessizce geçirebileceğim bir yarım saat ayıracağım ve bu süre içerisinde rahatlamaya çalışacağım. Bu yarım saat içinde bazen Tanrı’yı düşüneceğim ve hayatla ilgili yeni bir bakış açısı geliştirmeye çalışacağım.


10. Yalnızca bugün için korkmayacağım; özellikle mutlu olmaktan, güzel şeylerin tadını çıkarmaktan, sevmekten, sevdiğime ve sevildiğime inanmaktan korkmayacağım.


Eğer huzurlu ve mutlu olmanızı sağlayacak zihinsel bir tutum geliştirmek istiyorsanız işte birinci kural:


Neşeli şeyler düşünmeye ve neşeli davranmaya çalışın; bunu yaptığınızda neşelendiğinizi göreceksiniz.


ALINTI: Dale Carniege

0
0
0
Yorum Yaz